logo

Bedřichov
Online stav bílé stopy

Úsvit začíná v : 04:40
Tma nastává : 21:08
Den je dlouhý:16:27 hod
--------------------------------

Teplota: -- °C
Teplota max: -- °C
Teplota min: -- °C

Tlak: 994.8 hPa

Vlhkost: - %

Slunce: - W/m2
UV index: --

Vítr akt: -- m/s
Vítr 10 min: -- m/s
Vítr max: 0.0 m/s

Přihlášení

Trvale přihlásit?

TOPlist


jarní Malá Fatra

výstup na Malý Rozsutec a Stoh

 

V neděli 1. dubna 2007 opět vyrážíme do hor. Tentokrát jedu na výšlap s Petrem, počasí nám přeje (žádné hodnotné povětrnostní podmínky - sníh, mlha a vichřice, jako na posledních několika tůrách) je nádherné azuro a celkem teplo, prostě ideální podmínky. S Petrem jsme vybrali pro dnešek tůru na Malé Fatře a to výstupy na námi prozatím nezdolané kopce Malý Rozsutec a Stoh.

V 8.00 hod vyrážíme z Těrchové od hotelu Diery (Biely potok - 575 m) po zelené tur. značce na Malý Rozsutec.

první výhledy na hřeben Malé Fatry

V 10.30 hod jsme na vrcholku M. Rozsutca (1343 m), cesta nahoru byla náročnější než jsme čekali, asi od 900 m n. m. byla souvislá sněhová pokrývka a vzhledem k tomu, že chodník vede severním svahem, byl sníh místy ještě zmrzlý, což trochu stěžovalo výstup.

vrcholové foto - zdařilá siluetka

Sestup dolů byl v pohodě, v jednom místě byl úsek asi 10 m jištěný řetězy. Ze sedla Mezirozsutce (1200 m) pokračujeme dál po modré značce kolem Velkého Rozsutca do sedla Mezihole (1185 m).

     

meze osychají - jaro je tady

Po krátké pauze, kterou já využívám na doplnění kalorií - dávám oběd v podobě vepřové konzervy, vyrážíme ze sedla nahoru na náš druhý dnešní kopec, na Stoh (1608 m). Vystupujeme severním svahem tudíž po sněhu (jižní strana byla téměř holá), po 1:10 hod jsme na vrcholku. Chvilku odpočíváme, kocháme se výhledy na okolní pohoří (Západní Tatry, Nízké Tatry, V. Fatru a jiné, které se snažíme v dálce rozpoznat), ještě tradiční vrcholové foto a jdeme dolů, sestupujeme stejnou cestou do sedla Mezihole.

     

   hlavní hřeben Malé Fatry s V. F. Kriváňem      Stoh - naše výstupová i sestupová cesta

Z Meziholí sestupujeme chodníkem po zelené značce do Štefanové (625 m), tady zastavujeme na občerstvení na chatě Pod Lampášom, dál pak přes sedlo Vrch Podžiar (745 m) a přes Dolné Diery se vracíme zpět k hotelu Diery.

     

   Malý Rozsutec - pohled z Vrch Podžiaru                              Dolné Diery

Celá tůra nám trvala přesně 10 hodin, nastoupali jsme celkem přes 1300 výškových metrů. V 18:15 hod odjíždíme z Těrchové, za 2 hodiny už sedíme v Brumově v Topasu a dáváme zasloužený bramborák. Ještě děláme krátké zhodnocení dnešního výšlapu (já u pivka, Petr u kofoly) a rozcházíme se lehce znavení do svých domovů.

                                 Ahoj Josef


Jestliže se Vám článek líbil, sdílejte jej prosím na FB.

Komentáře:

 

Neregistrovaní můžou použít údaje - Jméno: host heslo:host

Jméno (stejné jako do návštěvní knihy)
Heslo (stejné jako do návštěvní knihy)

Obsah příspěvku

Ochrana proti SPAMU. Kolik je tři x tři?Zpět

Copyright © 2007, kolo-bezky.cz, všechna práva vyhrazena.